25.10.2018 | Dwie Siostry (jak co roku) w Krakowie
Tradycyjnie na koniec października przenosimy się do pięknego Krakowa! Bo tu targi, festiwale, wystawy, spotkania, warsztaty – więc i nas nie może zabraknąć!
Od czwartku do niedzieli (25-28 października) będziemy na Was czekać na Targach Książki w Krakowie (ul. Galicyjska 9, stoisko A27).
Zapraszamy też na spotkania z naszymi autorami. W tym roku gościmy Marie-Aude Murail (Bystrzak) z Francji oraz Piotra Sochę (Drzewa) i Izabellę Kalutę (Man Zou). Oto szczegółowy harmonogram spotkań:
17–31 października 2018
Drzewa. Wystawa ilustracji Piotra Sochy
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, Kraków
Niezwykły świat Drzew według Piotra Sochy w formie wielkoformatowej wystawy. Pełne detali, misternie skomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o drzewach przeniesione zostały na wielkie płócienne plansze. Tak jak w książce, efektownym kolorowym grafikom towarzyszy tu krótki przystępny tekst, który nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, lecz także zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.
środa, 24 października 2018, godz. 11:00
O drzewoznawstwie – warsztaty plastyczne z Piotrem Sochą, autorem książki „Drzewa”
Pałac Czeczotka, ul. św. Anny 2
Razem z Piotrem Sochą, ilustratorem bestsellerowych Pszczół i Drzew odwiedzimy niezwykły świat drzew. Zobaczymy, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzymy te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkamy enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Porozmawiamy też o pracy drwala i zobaczymy, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. Poznamy drzewo życia, drzewo ludojada i świętego figowca. Zajrzymy do parku i (oczami wyobraźni) do lasu. Zapuścimy się w puszczę.
Warsztaty dla dzieci 6+
czwartek, 25 października 2018, godz. 17:00–18:00
JASNOWIDZE 2018 – przedkonkursowe konsultacje last minute z jurorami
Targi Książki w Krakowie, stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A27)
Planujecie wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu JASNOWIDZE? Zastanawiacie się, czy Wasz projekt ma szansę?
Wszystkich przyszłych uczestników zapraszamy na stoisko Dwóch Sióstr na konsultacje z jurorami. Postarają się oni odpowiedzieć na Wasze pytania i wątpliwości oraz zwrócą Wam uwagę na to, co w Waszych pracach warto jeszcze poprawić przed wysłaniem na konkurs.
piątek, 26 października, godz. 11:30
O niezwykłym starszym bracie. Spotkanie z Marie-Aude Murail, autorką książki „Bystrzak”
Pałac Czeczotka, ul. św. Anny 2
Prowadzenie: Szymon Kloska
Spotkanie dla młodzieży – grupy zorganizowane.
>>Zapisy tutaj<<
Kléber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, pójdzie do nowej szkoły i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie i umie bardzo szybko liczyć („jeden, dwa, trzy, cztery, be, dwanaście”). Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klébera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo… Bystrzak otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis przyznaną przez jury młodzieżowe.
piątek, 26 października, godz. 18:00
Niepełnosprawność i inne „trudne” tematy w książkach dla młodzieży. Premierowe spotkanie z książką „Bystrzak” i jej autorką Marie-Aude Murail
Kawiarnia CHEDER, ul. Józefa 36, Kraków
Prowadzenie: Anna Maria Czernow, Polska Sekcja IBBY
Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.
Wydawnictwo Dwie Siostry i Conrad Festival serdecznie zapraszają na spotkanie z jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek literatury młodzieżowej, Marie-Aude Murail.
Jak pisać dla młodzieży? Czy literatura dla młodych czytelników powinna być zaangażowana we współczesne dyskusje społeczne i polityczne? Jak wprowadzać „trudne” tematy w literaturze młodzieżowej? Po jakie książki chętnie sięga dzisiejsza francuska młodzież? Czy w innych krajach książki Marie-Aude Murail takie jak „Bystrzak” są odbierane inaczej niż we Francji? To tylko niektóre z tematów naszej rozmowy.
Marie-Aude Murail jest we Francji prawdziwą instytucją. Ogromna poczytność jej pisarstwa, zaangażowanie we współczesne sprawy społeczne i wyrazista osobowość zapewniły jej tam wyjątkową pozycję. W swoich powieściach z humorem i lekkością podejmuje problemy społeczne i kwestie uznawane wcześniej w literaturze młodzieżowej za tematy tabu. Tak jest też w przypadku wydanego właśnie po polsku Bystrzaka – poruszającej, a zarazem przezabawnej powieści o chłopakach, dziewczynach, miłości i niepełnosprawności.
Jej bohater, Kléber, to typowy 17-latek, który najchętniej przeznaczyłby cały swój wolny czas na randki z dziewczynami. Tyle tylko, że jest jeszcze Bystrzak – jego starszy, niepełnosprawny intelektualnie brat, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie i wciąż bawi się figurkami Playmobil. Kléber obiecał się nim opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo…
sobota, 27 października, godz. 12:00–13:00
Targi Książki w Krakowie, stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A27)
Marie-Aude Murail podpisuje Bystrzaka, a Izabella Kaluta – książkę Man Zou. Chiny dla dociekliwych na stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry.
sobota, 27 października 2018, godz. 14:00–15:00
JASNOWIDZE 2018 – przedkonkursowe konsultacje last minute z jurorami
Targi Książki w Krakowie, stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A27)
Planujecie wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu JASNOWIDZE? Zastanawiacie się, czy Wasz projekt ma szansę?
Wszystkich przyszłych uczestników zapraszamy na stoisko Dwóch Sióstr na konsultacje z jurorami. Postarają się oni odpowiedzieć na Wasze pytania i wątpliwości oraz zwrócą Wam uwagę na to, co w Waszych pracach warto jeszcze poprawić przed wysłaniem na konkurs.
.jpg)
„Kto mieszka w zwierzyńcu?” – warsztaty dla dzieci na podstawie książki „Zwierzyniec. Okazy wybrane”
Targi Książki w Krakowie, Dziecięca Strefa Warsztatowa, sala Praga AB, wejście od lobby
Organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury
niedziela, 28 października, godz. 10:00
O wywijaniu pałeczkami. Warsztaty z Izabellą Kalutą, autorką książki „Man zou. Chiny dla dociekliwych”
Pałac Czeczotka, ul. św. Anny 2
Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany?
Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! Zapraszamy Was w podróż po Chinach.
Warsztaty dla dzieci 6+
Do zobaczenia w Krakowie!